Խաղաղության եւ հանգստության կարիք ունենք բոլորս. Անդրեյ Մակարեւիչ
Andrey Makarevich e1712515645879
Խաղաղության եւ հանգստության կարիք ունենք բոլորս: <Մաշինա վրեմենի> լեգենդար խումբը ապրիլի 13-ին Երեւանում հանդես կգա իրենց 55-ամյակին նվիրված մեծ համերգով։
Ռոք-խմբի հիմնադիր, ղեկավար եւ երգերի հեղինակ Անդրեյ Մակարեւիչը գալիք համերգի կապակցությամբ նշել է, որ խումբը ծրագրել էր անցյալ տարի աշնանը համերգ ունենալ Հայաստանում, սակայն այն հետաձգվեց:
<Եվ երբ կազմակերպիչներն առաջարկեցին համերգի համար նոր օր ընտրել ապրիլի մեջ, որոշեցինք, որ դա անպայման լինի ապրիլի 13-ին, քանի որ այդ օրը մեր Սաշա Կուտիկովի ծննդյան օրն է, նաեւ ռոքնռոլի միջազգային օրը: Այսինքն, երկու հրաշալի առիթ՝ համերգային տուրը Հայաստանում սկսելու համար>, – ընդգծել է նա:
AVvXsEj2uo9x31LHgMCTdzAID76jtxbwKnJP9w83t3onqRKwFA9ZaIk4GaO21tmA3tTUuQjjaSlkzrlK7fC36 Zr Qsx 2Q27TXy0GX1fAp1HCPV6nq42C8pR swFXOth0MKQpcByKyXuBELRRsEh1kPeITDYZvjj8ZLe mzuvuzX2Hz7U93SFVJR5IV ypq80=w1045 h925
Նա նշել է, որ համերգի ժամանակ նրանք, ովքեր սիրում են խմբի հին երգերը, կարող են նորից վայելել դրանք՝ երկարատեւ դադարից հետո: Իսկ նրանք, ում հետաքրքրում է այսօրվա «Մաշինա վրեմենին», առաջին անգամ հնարավորություն կունենան վերջին ալբոմներում ընդգրկված երգերը գնահատել կենդանի հնչողությամբ: <Դրանք մենք Հայաստանում դեռ չենք կատարել: Կարծում եմ՝ բոլորի համարն էլ հետաքրքիր կլինի>, – ասաց նա եւ հավաստիացրեց որ Երևանում խումբը կնվագի իրենց բոլոր հիթերը:
Հիշելով իր վերջին այցը Հայաստան՝ Անդրեյ Մակարևիչն ասաց, որ դա տեղի է ունեցել 2022 թվականի աշնանը՝Starmus փառատոնին մասնակցելու շրջանակներում:
Փառատոնի ժամանակ նա կատարեց երկու երգ միայն կիթառի ուղեկցությամբ՝ առանց խմբի: Մակարևիչն ընդգծեց, որ փառատոնն ինքնին զարմանալի էր: Մասնաորապես ասաց, որ երաժշտության և գիտության միաձուլումը հիանալի գաղափար էր:
AVvXsEhhHuyZw0aktvi9duAbmDuEZwjI6VCDQINg6qbjn40emqQPmS3oPjxiKHppa LkAl8m5 Qf3fSErX9PXhz2QG CRfdFgOiuRlhCEMinnTDbEIctyBO9re6sm0ixsRY71HLneJTAYbnVIPM2sASnSqsPgbA11aFke DtvEr rAv5 B 3ZzmRzgB8RPUlKEg=w1512 h1017
<Ես ու կինս մեկ-երկու ազատ օր ունեինք շրջելու Հայաստանի տեսարժան վայրերում՝ Գառնի, Գեղարդ, Էրեբունի․․․ Անհավանական տեսարան էր։ Հրաշալի ու համեղ է հայկական գինին>, – կիսվեց հիշողություններով երաժիշտը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ ուղերձ կցանկանար փոխանցել Ռուսաստանի բազմաթիվ քաղաքացիներին, որոնք հայտնի պատճառներով այսօր ապրում են Հայաստանում, Անդրեյ Մակարեւիչը ասաց. <Մենք ուղղակի կնայենք միմյանց, որովհետեւ վաղուց չենք տեսնվել…>:
Եզրափակելով զրույցը ՝ ի պատասխան հարցին թե ինչ կմաղթեր խելահեղ աշխարհում ապրող մարդկանց, հատկապես որ աշխարհի տարբեր անկյուններում այժմ մոլեգնում են պատերազմները, երաժիշտը նշել է, <Խաղաղության եւ հանգստության կարիք ունենք բոլորս>:
AVvXsEiT1z6ysS7sqzulBDfXDtY2RL4Hg1YXnNWvaBNKa wh b SFBbychHiPiF8H4n59 OtlAOe94Mrx87NSM9Ic1IV6S8owmX8MnhBsFeWLQZBEx2JZaXOEAbd onzMq7vrmFWQUDpc8NSZQ GWNjc8VBJkHYweIBWXW7nvJ BNjagkgH09dtup8MvJvMV Bc=w1169 h1074