Նախարարները կանաչ լույս են տվել անդամ պետությունների ծրագրերին
EU Parliament e1766304838123
Նախարարները կանաչ լույս են տվել անդամ պետությունների ծրագրերին, որոնք կազմում են ԵՄ 150 միլիարդ եվրոյի պաշտպանական վարկային ծրագրի կեսը:
19 ծրագրերից տասնվեցը ստացել են վերջնական կանաչ լույսը, որը անհրաժեշտ է պաշտպանական սարքավորումներ գնելու համար միջոցների առաջին հատկացումներն ապահովելու համար։
Եվս ութ եվրոպական անդամ պետությունների ազգային պաշտպանական ներդրումային ծրագրերը, որոնք կազմում են Հանձնաժողովի պաշտպանական վարկային ծրագրի մոտ կեսը, երեքշաբթի օրը հաստատվել են ֆինանսների նախարարների կողմից։
Էստոնիայի, Հունաստանի, Իտալիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի, Սլովակիայի և Ֆինլանդիայի ծրագրերը միասին կազմում են 74 միլիարդ եվրո, որը «Եվրոպայի համար անվտանգության գործողություն» (SAFE) ֆինանսական գործիքի միջոցով հասանելի դարձած 150 միլիարդ եվրոյի կեսն է։ Միայն Լեհաստանը խնդրել էր ավելի քան 43 միլիարդ եվրո։
«Այս իրականացվող որոշումները կհարթեն SAFE գործիքի շրջանակներում Հանձնաժողովի կողմից մատչելի, երկարաժամկետ վարկերի տրամադրման ճանապարհը, ինչը ցույց է տալիս, որ ԵՄ-ն արդյունավետ է պաշտպանության հարցում», – ասել է Եվրոպական Միության Խորհրդի Կիպրոսի նախագահության խոսնակը։
Այս հաստատումը հաջորդում է պաշտպանության նախարարների կողմից անցյալ շաբաթ Բելգիայի, Բուլղարիայի, Դանիայի, Իսպանիայի, Խորվաթիայի, Կիպրոսի, Պորտուգալիայի և Ռումինիայի ծրագրերի առաջին խմբաքանակին կանաչ լույս տալուն, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 38 միլիարդ եվրո։
SAFE ծրագրի շրջանակներում ֆինանսական օգնության համար դիմել է ընդհանուր առմամբ 19 անդամ պետություն։ Չեխիան, Ֆրանսիան և Հունգարիան դեռևս սպասում են Հանձնաժողովի հաստատմանը, որը պահանջվում է, նախքան նրանք իրենց ծրագրերը նախարարներին ներկայացնելը վերջնական կանաչ լույսի համար։ Դա, իր հերթին, թույլ կտա ԵՄ գործադիր մարմնին վարկային պայմանագրեր կնքել նրանց հետ և շարունակել նախնական ֆինանսավորման վճարումների բաշխումը, որը կարող է կազմել նրանց կողմից խնդրված միջոցների մինչև 15%-ը։
Հետագա տրանշերը կտրամադրվեն անդամ պետությունների կողմից ԵՄ գործադիր մարմնին տրամադրվող կանոնավոր թարմացումների հիման վրա։
Եվրոպայի պաշտպանություն
SAFE-ը, որը Հանձնաժողովի «Պատրաստվածություն 2030» ծրագրի մի մասն է, որը տասնամյակի ավարտից առաջ պաշտպանության մեջ մինչև 800 միլիարդ եվրո է ներդնում, նախատեսված է առաջնահերթ պաշտպանական արտադրանքի գնումները խթանելու համար։
Դրանք ներառում են զինամթերք և հրթիռներ, հրետանային համակարգեր, անօդաչու թռչող սարքեր և հակաօդային համակարգեր, ինչպես նաև օդային և հրթիռային պաշտպանության համակարգեր, կարևորագույն ենթակառուցվածքների պաշտպանություն, տիեզերական ակտիվների պաշտպանություն, կիբերանվտանգություն, արհեստական ​​բանականության տեխնոլոգիա և էլեկտրոնային պատերազմի համակարգեր։
Ծրագրի կարևոր չափանիշն այն է, որ գնված սարքավորումները պետք է լինեն եվրոպական արտադրության, ընդ որում՝ բաղադրիչների արժեքի ոչ ավելի, քան 35%-ը պետք է ծագի ԵՄ-ից, ԵՏՄ-ԵԱԱ-ից կամ Ուկրաինայից դուրս։
Ծրագիրը մշակված է այնպես, որ առավելություններ ունենա այն անդամ պետությունների համար, որոնց վարկային վարկանիշը այնքան լավը չէ, որքան Հանձնաժողովինը, ինչը նշանակում է, որ նրանք կստանան ավելի լավ տոկոսադրույքներ։
Հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը անցյալ տարվա վերջին հայտարարել էր, որ ծրագրի ժողովրդականությունը անդամ պետությունների շրջանում՝ այն գերագնահատված էր, քանի որ 19 մասնակից երկրները սկզբում խնդրում էին ավելի քան 150 միլիարդ եվրո, կարող է հանգեցնել դրա հետագա ընդլայնմանը։