Ադրբեջանը պատրաստվում է ստորագրված կանոնակարգի տապալմա՞ն
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Հասանովը իր տեղակալ, ցամաքային զորքերի հրամանատար Միրզոեւի հետ իրականացրել են «պայմանական սահմանի ուղղությամբ տեղակայված ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության ստուգայց», ինչպես հայտնում են Ադրբեջանի լրատվամիջոցները:
Հասանովը, ըստ այդ լրատվության, դրել է մարտական պատրաստությունը, ինչպես նաեւ զգոնությունը բարձրացնելու կոնկրետ խնդիրներ:
Ի՞նչ «պայմանական սահմանի» մասին է խոսքը, ո՞ր սահմանի ուղղությամբ տեղեկայված ստորաբաժանումների առաջ է Հասանովը դնում մարտական պատրաստությունը բարձրացնելու եւ զգոնությունը մեծացնելու «կոնկրետ խնդիրներ»: Ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը խոսելով Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի մասին, պաշտոնական մակարդակով օգտագործում է «հայ-ադրբեջանական պայմանական սահման» անվանումը:
Իհարկե, Հասանովի ստուգայցի վերաբերյալ ձեւակերպումը այսպես ասած ռազմավարժական տերմինաբանություն է, ինչպես օրինակ «պայմանական հակառակորդ» տերմինը, որ օգտագործվում է տարբեր երկրներում զորավարժությունների ժամանակ, սակայն այդուամենայնիվ ինքնին փաստը, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը իրականացնում է սահմանային հատվածներում տեղակայված ստորաբաժանումների մարտական պատրաստության ստուգայց եւ դնում կոնկրետ խնդիրներ, պահանջում է մեծ ուշադրություն:
Հատկապես այն հռետորաբանության ֆոնին, որ Ադրբեջանը կիրառում է Հայաստանի հանդեպ, հանիրավի մեղադրանքներ բարձրաձայնելով «ռեւանշի նպատակով սպառազինվելու» մասին, պարբերաբար իրականացնելով իբրեւ թե հրադադարի խախտման վերաբերյալ տեղեկատվական արշավներ:
Նախօրեին Հայաստանի կառավարության նիստում հավանության արժանացավ սահմանազատտման եւ սահմանագծման հանձնաժողովների միջեւ ստորագրված կանոնակարգը, որն ուղարկվեց Սահմանադրական դատարանի քննությանն ու հետո դրվելու է ԱԺ վավերացման:
Ադրբեջանն առայժմ չի սկսել կանոնակարգի հաստատման ներպետական ընթացք, փոխարենը կանոնակարգի ստորագրումից հետո պաշտպանության նախարարը իրականացնում է «պայմանական սահմանին» մոտ տեղակայված ցամաքային զորքերի մարտական պատրաստության ստուգայց եւ դնում «զգոնության» ու մարտական պատրաստության ավելացման «կոնկրետ խնդիրներ»:
Ադրբեջանը պատրաստվում է ստորագրված կանոնակարգի տապալմա՞ն, թե՞ այդ կանոնակարգի շրջանակում կազմակերպվելիք աշխատանքային գործընթացը ռազմական շանտաժով ուղեկցելուն, որի շնորհիվ մտադիր է կանոնակարգը ծառայեցնել ոչ թե իրապես միջազգային նորմերի ու սկզբունքների արտացոլմամբ հավասարակշռված գործընթացի, այլ ռազմա-քաղաքական ագրեսիայի առիթի: