ՀՀ 3-րդ նախագահի դեմ քրեական վարույթն առնչվում է նրա՝ ՊՆ եղած տարիներին
Օրերս հայտնի դարձավ, որ Գլխավոր դատախազությունը նոր մեղադրանք է առաջադրել Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի դեմ՝ Իսակովի պողոտային և «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին հարակից տարածքների ապօրինի օտարման դեպքերով քրեական վարույթի շրջանակում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ՀՀ գլխավոր դատախությունից հարցման միջոցով մի շարք մանրամասներ է պարզել Սարգսյանին ներկայացված մեղադրանքից։
Ի՞նչ հիմքով է հետապնդվում 3-րդ նախագահը
Այսպես, Դատախազությունից հայտնում են, որ 3-րդ նախագահը որպես մեղադրյալ ներգրավել է նոր քրեական գործում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179 հոդվածի 3-րդ մասի առաջին կետով (18 դրվագ), այն է՝ առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում, վատնում։
Արտապատկերումը՝ ՀՀ Քրեական օրենսգքրից։
Սարգսյանը մեղադրվում է նաև ՀՀ Քրեական օրենսգքրի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, այն է՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը) պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ և առանձնապես խոշոր չափերով։
FIP.am-ին Դատախազությունից հայտնել են նաև, որ Սարգսյանին  մեղսագրվող արարքը կատարվել է 2005 թվականի ապրիլից մինչև 2006 թվականի հոկտեմբեր ամիսներն ընկած ժամանակահատվածում․ փաստացի, այն տարիներին երբ Սերժ Սարգսյանը զբաղեցնում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը։
Արտապատկերումը՝ FIP.am-ին տրված հարցման պատասխանից։
Ըստ ՀՀ գլխավոր դատախազության, քրեական վարույթով պետությանը պատճառված վնասը կազմել է ավելի քան 5,608 միլիարդ դրամ։
Երրորդ նախագահի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը։
Սիրելի ընթերցող, FIP.am-ն աշխատում է արդեն 9 տարի՝ պայքարելով ապատեղեկատվության և մանիպուլյացիաների դեմ: Մեր բոլոր նյութերը գրվում են այնպես, որ դու էլ կարողանաս մեզ հետ ստուգել փաստերը: Եթե հավանեցիր հրապարակումը և ցանկանում ես օգնել, որ կարողանանք շարունակել մեր անկախ ու անկողմնակալ աշխատանքը, կարող ես աջակցել մեզ նվիրատվությամբ: Մենք իրոք ունենք քո աջակցության կարիքը:
Հիշեցնենք, որ 2024 թվականին ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ ավարտել է   Երևան քաղաքի Իսակովի պողոտային և Եռաբլուրին կից հողատարածքների ապօրինի օտարման դեպքերի վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ ՀՀ ՊՆ նախկին պաշտոնատար անձի մասով։
Կոմիտեն պարզել էր, որ 2005-2008 թթ. ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարության կապիտալ շինարարության և զորքերի բնակավորման գործառույթներ իրականացնող ստորաբաժանման ղեկավարը (ինչպես ավելի ուշ հայտնի դարձավ՝ Արմեն Սարգսյանը), պաշտպանության նախարարի կողմից տրված լիազորագրերի հիման վրա շուկայականից ցածր գնով օտարել է նախարարությանը պատկանող  «Եռաբլուրին», Ծովակալ Իսակովի պողոտային, ՀՀ ՊՆ ընդունելությունների տանը հարակից տարածքներում գտնվող տարբեր մակերեսներով, բնակավայրերի նպատակային նշանակության, հանգստի գոտու և քաղաքային այգու հիմնադրման, գիտաարտադրական կայանի կառուցման համար օգտագործման նպատակային նշանակությամբ 17 հողատարածքները։
Նանե Մանասյան
Translate »