Ազգային ժողովն այս օրերին քննարկում էր իշխող թիմի նախկին անդամ, պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանին ու ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, Երեւանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը:
Հրապարակ թերթը գրել է․ Գլխավոր դատախազը ներկայացրել է միջնորդություն: Աղազարյանը կասկածվում է կոռուպցիոն գործարքների, Երեւանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ մանկապարտեզների ու դպրոցների տարածքները ապօրինի օտարելու համար: Դատախազը դիմել է ԱԺ, որ թույլտվություն ստանա՝ նրանց նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու համար: Աղազարյանը պնդում է, որ սա արվում է իրեն մանդատից զրկելու համար` Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով: Մարգարյանն ասում է. «Այս ամենն իմ դեմ արդեն 7 տարի շարունակվող քաղաքական հետապնդման հերթական դրվագն» է։ Փակ-գաղտնի քվեարկությամբ ԱԺ պատգամավորների մեծամասնությունը (67 կողմ՝ Տարոն Մարգարյանին, 65 կողմ, 2 դեմ՝ Աղազարյանին) տվեց իր համաձայնությունը դատախազի միջնորդությանը։ Փաշինյանի ռեժիմի համար նման քայլերը սովորական բան են: Արմեն Աշոտյանի գործը դրա ցցուն օրինակն է` նա 6 ամսից ավելի կալանավորված էր, ապա կալանքը փոխարինվեց տնային կալանքով: Խոսքը Բժշկական համալսարանի մասին է: Աշոտյանը ենթարկվում է հետապնդումների բուհի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնում իբրեւ թե չարաշահումների համար, սակայն բուն գնումը կատարած անձինք, օրինակ` բուհի այդ ժամանակվա ռեկտորը, ավելի մեղմ վերաբերմունքի է արժանանում` մնալով ազատության մեջ:
Նախկին դատավոր Ալեքսեյ Սուքոյանին խնդրեցինք մեկնաբանել այս քրեական վարույթները: Նա, անդրադառնալով Աղազարյանին եւ Մարգարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցին, նկատում է. «Թեպետ իրավական, փաստական հանգամանքներին ծանոթ չեմ, բայց միանշանակ է մի բան, որ գործ ունենք քաղաքական հետապնդման հետ: Հակառակ դեպքում հարց է առաջանում. ինչո՞ւ են իրադարձությունները, դեպքերը համընկնում: Երբ Հովիկ Աղազարյանը հրաժարվեց կատարել «Քաղաքացիական պայմանագրի» պահանջները, մասնավորապես` մանդատը վայր դնելու հրամանը, որոշեցին, որ պետք է նրանից ազատվել: Նման զուգադիպություններ չեն կարող լինել: Երեկ ընդդիմադիր պատգամավորներն այդ մասին շատ հստակ ձեւակերպումներ արեցին, իմ տպավորությունը նույնպես դա է: Հետապնդումների ենթարկել մարդկանց այս ձեւով եւ խոսել ժողովրդավարությունից՝ աննախադեպ երեւույթ է: Մենք շատ հեռու ենք ժողովրդավարությունից, ի՞նչ ժողովրդավարության մասին կարող է խոսք լինել: Աննա Վարդապետյանի՝ Ազգային ժողով գնալը, Հովիկ Աղազարյանին եւ Տարոն Մարգարյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու պահանջը համարում եմ քաղաքական հետապնդում: Տարոն Մարգարյան, Հովիկ Աղազարյան` մեկը մյուսին լրացնող անուններ են: Մեկը նախկին ՔՊ-ական է, մյուսն ընդդիմադիր դաշտից է: Իշխանությունը փորձում է հանրությանը ցույց տալ, թե իբրեւ իրենք շատ օբյեկտիվ են եւ ընդդիմադիր դաշտից մեկի ու իրենց նախկին թիմակցի նկատմամբ զուգահեռ պրոցես են առաջ տանում»:
Նախկին դատավորի խոսքով` Արմեն Աշոտյանի գործը եւս մարդու իրավունքների ոտնահարման մասին է խոսում։ «Աշոտյանի գործը օրենքի բացարձակ ոտնահարում է, այդ գործն անգամ չեմ ուզում հիշել: Անհասկանալի է, թե Աշոտյանի գործն ինչու է այսքան տարի երկարում: Ի՞նչն է խնդիրը: Դա եւս քաղաքական հետապնդում, է: Չկա վնասի հատուցում, չկա տուժող կողմ, էլ ի՞նչ քրեական գործի մասին կարող է խոսք լինել: Պարզապես այդ մարդուն մեկուսացրել են, այդքան բան: Այսօր մի մարդ է ղեկավարում ե՛ւ օրենսդիր մարմինը, ե՛ւ գործադիրը, ե՛ւ դատականը: Երեք իշխանական թելերը խճճել են իրար: Բոլոր համակարգերը ղեկավարում է ՔՊ-ն: Եթե Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը կարող է երկրի վարչապետի կողմից ուղարկված SMS-ի արդյունքում հեռանալ զբաղեցրած պաշտոնից, էլ ինչի՞ մասին կարող է խոսք լինել: Հասկանո՞ւմ եք, թե ուր ենք եկել հասել արդեն: Այստեղ էլ ի՞նչ ժողովրդավարության մասին կարող է խոսք լինել: Շատ տխուր գործընթացներ են տեղի ունենում Հայաստանում: Քիչ առաջ տեղեկացա, որ Գյումրիում գրեթե բոլոր ընդդիմադիր գործիչները հետապնդվում են իրավապահ մարմինների կողմից: Ինչպե՞ս կարելի է այդքան անթաքույց գործել եւ այսքան ցինիկ լինել: Մեկին քննչական են տանում, մեկին` ԱԱԾ, մյուսին ձերբակալում են: Սա է այս իշխանության գործելակերպը, որը, ցավոք սրտի, շատ հեռու է իրական ժողովրդավարությունից»,- եզրափակեց Սուքոյանը: