«Հայաստանի Սահմանադրության մեջ, ինչպես նաև մի շարք նորմատիվ ակտերում դեռևս պահպանվում են տարածքային պահանջները Ադրբեջանի նկատմամբ»։
Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Սերբիայի արտգործնախարար Մարկո Ջուրիչի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա հայտարարել է, որ դա շատ լուրջ սպառնալիք է խաղաղության գործընթացի համար. «Միաժամանակ ես հիշատակեցի Հայաստանի շատ ինտենսիվ սպառազինման մասին: Հայաստանի ռազմական բյուջեն ավելացել է մոտ 50 տոկոսով»։
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ դա խոչընդոտում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերականգնմանը։ «Այս ոլորտում Հայաստանի վարած ոչ ճիշտ քաղաքականությունը և որոշ երկրների կողմից Հայաստանին բորբոքող աջակցության տրամադրումը շարունակում են սպառնալիք մնալ տարածաշրջանում։ Եթե Հայաստանն անկեղծորեն շահագրգռված է խաղաղության գործընթացով, ապա պետք է լրջորեն մտածի իր ձեռնարկած քայլերի մասին։ Եվ մենք այստեղ մեծ փոփոխություններ ենք ակնկալում»։
ՀՀ երկաթուղիները ՌԴ-ից այլ երկրի հանձնելու դեպքում համակարգը կարող է «մեկ գիշերում փլուզվել»․ Շոյգու
ԱՄՆ-ն ուսումնասիրում է հակառուսական պատժամիջոցների վերացումը․ «The Economist»